Dziecko - JAK WYCHOWAC DWUJĘZYCZNE DZIECKO?

ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

JAK WYCHOWAC DWUJĘZYCZNE DZIECKO?
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Sporo ludzi uważa, że wychowanie dwujęzycznego (lub wielojęzycznego ) dziecka jest niemożliwe, a nawet szkodliwe dla jego rozwoju intelektualnego. Nic bardziej mylnego!
     Udowodniono, że  dzieci dwujęzyczne oswajają dwa języki w takim samym tempie w jakim oswajały by tylko jeden. Dzieci te nie mylą języków, występuje to czasami, ale jest to tylko epizodyczne.  Na dłuższą metę dzieci dwujęzyczne mówią płynnie i z idealnym akcentem w dwóch( lub więcej ) językach i przeskakują z języka na język z łatwością. Jest też inny plus: dzieci te będą z większą łatwością uczyć się kolejnych języków.

  Warto obalić jeszcze jeden mit. By wychować dwujęzyczne dziecko niekoniecznie samemu trzeba być dwujęzycznym lub mieszkać w obcym kraju. Ułatwia to nauczanie, lecz również wymaga dużej dyscypliny ze strony rodziców.
    Ale jak wychować dwujęzyczne dziecko gdy np. sami mówimy tylko po polsku,  a inne języki znamy, ale nie idealnie. A do tego mieszkamy w Polsce..?
    Jest to trudne, ale nie niemożliwe i warto się nad tym zastanowić gdy dziecko jest jeszcze małe. Oto parę sposobów:
1. zagwarantować dziecku codzienny kontakt z obcym językiem. Dobrym pomysłem jest obcojęzyczna niania lub dwujęzyczne przedszkole. Jeśli decydujemy się na obcojęzyczną nianie, to dobrze jest z nią ustalić, by ona mówiła tylko w obcym języku do dziecka. Przez parę dni może być lekkie zamieszanie, ale będziecie zdziwieni jak szybko Wasze dziecko zacznie ją rozumieć.
2. Jeśli już telewizja, to może film w obcym języku? Słowa połączone z obrazem, dzieci zapamiętują z łatwością. Wystarczy włączyć DVD w oryginalnej wersji językowej czy skorzystać z dobrodziejstw Internetu.
3. Książki w obcym języku są świetną metodą na rozwijanie słownictwa. Jeśli dziecko jeszcze samo nie czyta,  a my nie potrafimy czytać w tym języku ( lub mamy w nim zły akcent) warto sięgnąć po audiobooki. Warto też zaprowadzić dziecko na czytanie bajek w obcym języku; będzie ono miało okazje do osłuchania się z poprawną wymową.
4. Gry komputerowe to nie samo zło! Jak już grają to niech grają w wersji językowej języka, którego się uczą. Warto też sięgnąć po komputerowe gry edukacyjne, wiele takich jest dostępnych na stronach internetowych.
5. Spotkania z innymi dwujęzycznymi dziećmi i rodzinami są świetnym sposobem na naukę przy zabawie. Można się przy okazji wymienić doświadczeniem, filmami, książkami…
6. Wyjazd do innego kraju, nawet  krótki jest nieoceniony. Dziecko będzie mogło słuchać obcej mowy w przeróżnych sytuacjach, będzie miało też motywację by zacząć mówić i porozumiewać się z miejscowymi.
7. Szkoła językowa jest wielkim wsparciem w nauce, szczególnie, jeśli zajęcia są dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Małe dzieci dobrze uczą się języka w trakcie zabawy, śpiewania, gier zespołowych. Nauka nowego języka musi być dla dziecka przyjemna, wtedy będzie szła lepiej.
   Na końcu warto powiedzieć, że najważniejsze jest by się nie poddawać! Dobrze jest podjąć decyzję o wychowaniu dwujęzycznego dziecka jak najwcześniej i konsekwentnie nad tym pracować. Przypominajcie dziecku jak niesamowitym bogactwem są języki obce  i go wspierajcie!

www.ca-va.pl

Janina Jabłecka

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

W którym tygodniu ciąży urodziłaś dziecko?
 

 

Szukaj w naszym serwisie

Reklamy

POLECANE STRONY

Ciąża

Uroda