Dziecko - Stulejka u dzieci

ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Stulejka u dzieci
Oceny: / 2
KiepskiŚwietny 
Stulejka to zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsuwanie poza żołądz. Niektórzy lekarze uważają, że za stulejkę jest takjże zwężenie takiego napletka, który daje się ściągnąć, chociaż z dużymi trudnościami, lecz przy tym pęka, czasami krwawi, powodując ból i niepokój dziecka.  Druga postać stulejki jest częstsza a niewłaściwe jej leczenie (forsowne ściąganie powodujące pękanie i w następstwie tworzenie się mało rozciągalnych blizn w miejscach pęknięć) może prowadzić do nasilania się zwężenia.

Stulejka - czyli chorobowo zmieniony nieprawidłowy napletek - może istnieć od urodzenia lub być nabytym

z powodu przebytych licznych - i często niezauważalnych - stanów zapalnych napletka i występować w różnych postaciach:

1.) stulejka pełna - napletek jest zaciśnięty i nie jest możliwe odsłonięcie żołędzi

2.) stulejka niepełna "1" - napletek pozwala na częściowe odsłonięcie żołędzi

3.) stulejka niepełna "2" - napletek pozwala na odsłonięcie żołędzi ale wyłącznie poza stanem erekcji penisa

4.) stulejka niepełna "3" - napletek pozwala na odsłonięcie żołędzi ale podczas erekcji zaciska się w rowku zażołędnym

 

Zapobieganie

W przypadku noworodka i niemowlęcia nie wolno nigdy ściągać w brutalny sposób napletka. Próby stopniowego ściągania i tym sposobem "poszerzania" napletka powodują drobne pęknięcia, które bliznowaciejąc, prowadzą do prawdziwego zwężenia.

Leczenie stulejki u dzieci sprowadza się do leczenia stanu zapalnego oraz przestrzegania higieny. U dzieci starszych i u dorosłych konieczne jest operacyjne leczenie stulejki, które zwykle polega na usunięciu zwężonej części napletka i wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialna

Leczenie 

Stulejka wymaga przeważnie leczenia chirurgicznego. U dzieci preferuję częściowe odcięcie napletka. W mojej praktyce stwierdzam wielokrotnie duże opóźnienie w rozpoczęciu leczenia, zwłaszcza u starszych dzieci. Dzieci do lat 7 operujemy w znieczuleniu ogólnym. U starszych można rozważyć znieczulenie miejscowe. Po operacji pacjent wraca natychmiast, albo po kilku godzinach do domu. Nie ma potrzeby leczenia chorych w warunkach szpitalnych. Najlepszą pielęgniarką dla dziecka jest matka. W ten sposób chronimy psychikę dziecka i minimalizujemy stres rodziców.

U mężczyzn zabieg chirurgiczny polega na częściowym lub całkowitym odcięciu napletka lub innym zabiegu plastycznym. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym i jest on praktycznie bezbolesny. Po zabiegu chory wraca do domu i dzięki odpowiednim opatrunkom może normalnie funkcjonować.

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

W którym tygodniu ciąży urodziłaś dziecko?
 

 

Szukaj w naszym serwisie

Reklamy

POLECANE STRONY

Ciąża

Uroda